tel./fax: +48 510 126 511 handball72@wp.pl


Miejscowość


Orebić (ponad 1500 mieszkańców), położony na samym krańcu Peljesaca, jest największą miejscowością półwyspu i ośrodkiem turystycznym; z roku na rok przybywa do niego coraz więcej wczasowiczów.

Organizowane są tu ciekawe imprezy kulturalne, np. latem huczne Dani kulture, kiedy to przez półtora miesiąca odbywają się różne pokazy i występy, maszerują barwne korowody i grają zespoły folklorystyczne z całego półwyspu, a wieczorami ulice i knajpki zapełniają się dziewczętami ubranymi w tradycyjne czerwono-żółto-granatowe stroje.

Malowniczą panoramę Orebicia z XV-wiecznym klasztorem Franciszkanów i wzgórzem Sv. Ilija w tle najlepiej podziwiać z pokładu promu na Korčulę. Warto także zobaczyć min.: wrak zatopionego statku do którego można podpłynąć i nawet na nim stanąć, Mljet (rezerwat przyrody) i wiele innych. W miejscowości panuje łagodny klimat, gdyż osłonięta jest od zimnego wiatru bora.


Lumbarda to mała gmina położona na chorwackiej wyspie Korcula (Korčula). Znajduje się ona w malowniczym miejscu, pomiędzy oliwnymi drzewkami, winoroślami i lasami sosnowymi, nad brzegiem morza. Można rzec, że Lumbarda to kolebka chorwackiej sztuki, gdyż właśnie tutaj urodziło się kilku wybitnych chorwackich artystów. Należeli do nich między innymi Ivo Lozica, Lujo Lozica oraz Frano Kršinić. Oddalenie gminy od miasta Korčula o około 6 kilometrów, pozwala w ciszy i spokoju spędzić wakacje.

Godne polecenia w Lumbardii są dawne rezydencje bogatych mieszkańców wyspy, którzy począwszy od XVI wieku docenili uroki tego terenu. Niektóre z nich, na przykład rezydencja Nobilo, czy Milina istnieją do dzisiaj i są w doskonałym stanie. Warto zwiedzić starą część osady, Vela Glavica, gdzie można zobaczyć trzynawowy kościół parafialny św. Roka. Jeśli jesteśmy zwolennikami sztuki sakralnej możemy rzucić okiem na kilka starych kaplic, znajdujących się również w tym miejscu. Mowa o kaplicach św. Bartuli, czy św. Piotra. Wśród wszechobecnych winnic, wynurza się kościół św. Krzyża, który jest ciekawym obiektem sztuki sakralnej.